Barvy francouzského buldočka

Francouzský buldoček se těší čím dál větší popularitě po celém světě. Není se čemu divit. Buldočci jsou oblíbení pro svou dobrou povahu a proto, že jsou perfektními společníky. Dokáží vycházet s jinými mazlíčky i dětmi, jsou skvělými hlídači, a přesto štěkají jen vzácně. Na francouzském buldočkovi je spousta zajímavých věcí, ale dnes se podívejme na jeho barvy.

Srst buldočka je krátká, jemná, lesklá a škála barev je široká. Podívejme se tedy na jednotlivé barvy podrobněji.

 

Plavá

Plavá (žlutohnědá) barva u francouzských buldočků má několik podob, a to od krémové až po tmavou. Pro tmavou plavou barvu je pak typický červený nádech. Většina plavě zbarvených buldočků má tmavý čumák a bílou náprsenku. V rámci této barvy nalezneme další nejrůznější variace: plavá v kombinaci s bílými flíčky, plavá žíhaná, bílá s plavými flíčky apod.

 2

Žíhaná

Pro tuto barvu je typický efekt „tygrování“. I když vzor na srsti není tak kontrastní, barevné pruhy (paprsky, chcete-li) jsou vždy tmavší než základní plavá barva. Tato žíhaná barva se objevuje nejčastěji v kombinaci s bílými fleky na určitých částech těla.

French_Bulldog_brindle_standing

 

Strakaté nebo skvrnité zbarvení

Pro toto zbarvení, které je též zvané „strakoš“, jsou charakteristické menší či větší bílé skvrny na plavém či žíhaném podkladu.

 3

Vzácné barvy francouzských buldočků a proč být na pozoru

Kromě těchto základních barev se můžeme setkat i s méně tradičními barvami. Nicméně je třeba si uvědomit, že vyšlechtit jedince s vzácnou barvou může jít ruku v ruce se zdravotními problémy, a to zejména ve chvíli, kdy psa šlechtí člověk, který ve vzácných barvách vidí pouze byznys a nedbá chovatelské etiky.

Ale nebojte se. Ne za každou vzácnou barvou stojí rizika a potenciální zdravotní komplikace. Ověření a zodpovědní chovatelé dokáží předejít všem rizikům a docílit kýžené barvy správným a etickým způsobem.

Mezi vzácné barvy patří modrá, krémová, čokoládová, černá, isabel, lila nebo merle, pro kterou je typický „naředěný pigment“. Výsledný efekt je pak takový, že se na srsti nerovnoměrně prolíná základní barva s bílými fleky. Typické jsou pak modré oči (případně jedno oko modré a druhé tmavé).

 

Každý francouzský buldoček je krásný. A hlavní důvod, proč si ho tolik z nás zamilovalo, je především jeho povaha. Proto buďte při výběru vždy obezřetní. Pamatujte, čím raritnější barva, tím větší riziko genetických onemocnění. Navíc si řekněme upřímně- na barvě přeci nezáleží. Hlavně, ať je náš francouzský buldoček šťastný a zdravý.