Nemoci francouzských buldočků

Francouzský buldoček se stává jedním z nejmilovanějších plemen. Mazliví, sladcí, zábavní, vychází skvěle s dětmi i jinými zvířaty. Bohužel se ale také toto plemeno potýká s nejedním zdravotním problémem. A pokud se rozhodnete stát se majitelem tohoto výjimečného pejska, je třeba znát možná rizika.

Slavná londýnská veterinární škola Royal Veterinary College zaměřila jeden ze svých výzkumů právě na onemocnění buldočků. Ze studie vyplynula skutečnost, že přes 70 % sledovaných francouzských buldočků trpí nebo trpělo alespoň jednou z nemocí, které jsou typické právě pro toto plemeno.

Nejrůznější nemoci mohou buldočky začít trápit nejčastěji kolem druhého až třetího roku života. Kromě náročné léčby s sebou tato skutečnost přináší také velké výdaje. Pojďme si tedy udělat přehled těch nečastějších nemocí:

 

Ušní infekce

Buldočci mají úzké zvukovody, což vede k častým infekcím. Při těch se jim zvětšují ušní žlázy, které produkují více mazu a zvukovod je čím dál tenčí a zanesenější. Při zanedbání péče může dojít až k poškození ušního bubínku.

 

Kožní problémy

Vzhledem k záhybům na kůži buldočka dochází u těchto pejsku také často k dermatitidě. Ta postihuje jak čenich, tak podpaží, krk nebo rozkrok. Dermatitida je velice nepříjemná a je doprovázená zarudnutím, či ranami, které si může pes poškrábat a dostat kožní infekci, která pak svědí a může vést i ke ztrátě srsti v okolí rány.

 

Problémy s pohybem

Existuje řada stavů, které mohou ovlivnit pohyblivost francouzského buldočka. Může se jednat o vrozenou vadu, degenerativní onemocnění nebo zranění. Pokud u svého psa budete pozorovat bolest nebo problém s pohybem, ihned kontaktujte svého veterináře.

 

Dýchací obtíže

Vzhledem ke svému zploštělému čumáčku jsou francouzští buldočci náchylní k infekčním onemocněním dýchacích cest. To se projevuje špatnou průchodností dýchacích cest a kašlem.

Současně tato rasa trpí brachycefalickým obstrukčním syndromem dýchací cest. Tento syndrom je způsoben krátkým čeniche a může za dušnost a potíže s dýcháním. U buldočků pak může dojít k potížím během spánku a ke snížení tolerance vůči vyšším teplotám, které mají na dýchací obtíže vliv.

 

Průjem

Francouzský buldoček má také velmi citlivé zažívání. Proto je důležité pravidelně kontrolovat jejich stolici a konzultovat změny se svým zvěrolékařem.

 

Zánět spojivek

Geneticky je toto plemeno též náchylnější k zánětu spojivek. Může za to fakt, že se jedná o „krátkonosé“ plemeno. Proto věnujte pozornost i očím svého parťáka. Pokud se změní barva do růžova nebo červena a objeví se výtok, řešte situaci včas!

 

 

A rada na závěr? Pokud se rozhodnete si pořídit francouzského buldočka, mnoha starostem předejdete výběrem dobrého chovatele.

Nezodpovědní chovatelé přispívají k prohlubování všemožných nemocí. Proto nebuďte impulzivní, a pokud si zvíře nepořizujete z útulku, ale právě od chovatele, prověřte si ho. Stejně tak vnímejte, jak on přistupuje k vám. Každý správný chovatel, který nechová pejsky jen pro peníze, se o vás bude zajímat, protože chce vědět, že jeho štěně jde do dobrých rukou.

Vždy si dejte na čas. Nejen s výběrem konkrétního pejska, ale především s výběrem vhodného chovatele. Později vám to ušetří starosti i peníze.